ID: 112861 Kategori: MTA - Genel Konu Sahibi: Stabil 0 Yorum 47 Okunma
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi!
ChromaX Theme
Forum Üyesi
Forum Üyesi
*
31
konular
510
mesajlar
3 Eki 2018
Kayıt Tarihi
71
Forum Puanı
Seviye: 22 [LevelLevelLevelLevelLevel]
Toplam Puan: 2,454
Rütbe 52 / 528
92% kaldı

Rütbe
Aktiviteler 193 / 2454
94% kaldı

Aktiviteler
Deneyim 12
88% kaldı

Deneyim
#1
11-02-2020, Saat: 22:41
Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere biraz Multi Theft Auto veya San Andreas Multiplayer de bulunan roleplay serverlerinin kurallarından, karakter oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Öncelikle nasıl oynandığını ve nelerin gerektiğiyle başlayalım. MTA ya da SA:MP oynayabilmeniz için bilgisayarınızda GTA San Andreas’ın kurulu olması gerekmektedir. Orjinal ya da değil farketmez, her ikisinde de çalışır. Multi Theft Auto’da rol yapmak için öncelikle aşağıdaki linkten MTA’yı indiriyorsunuz. Multi Thef Auto İndirme Linki

Eğer SA:MP’de rol yapmak istiyorsanız da aşağıda vereceğimiz linkten SA:MP’yi indirebilirsiniz.San Andreas Multiplayer İndirme Linki

Artık biraz oyunun içerisine doğru girelim. Öncelikle oyunda bir sürü türk Roleplay serverleri bulunmaktadır. Multi Theft Auto‘dan girecek olursak, en çok kullanılan iki adet sürümü vardır. Birisi 1.5 diğeri 1.4, roleplayde çoğu kişinin kullandığı gibi hard roleplay ve medium roleplay kavramı bulunmaktadır. Aslında bu kavram yanlıştır. Bir sunucunun rol kalitesini o serverde oynayan oyuncular belirlemektedir. Genelde 1.4’teki roleplay serverlerine medium, 1.5’tekilere de hard roleplay denmektedir. Ama 1.5’de medium roleplay açılamaz mı derseniz, tabiki de açılır ama bunun için genellikle oyunun 1.4 sürümü tercih edilmektedir. San Andreas Multiplayer‘de ise bu olay biraz daha farklı, SA:MP‘de medium ve hard roleplay serverleri tek bir sürümde birleşmektedir. En alta da bazı sunucuların IP’lerini atacağım. MTA’nın SA:MP’ye göre grafik kalitesi ve sistemlere olan elverişliliği MTA’yı SA:MP’den bir adım daha öne çıkarsa da, önemli olan rol kalitesi olduğundan SA:MP’deki bazı serverler oyuncuları kendisine çekmektedir. Şimdi biraz da oyunun kuralları ve işleyişinin içerisine girelim.

Oyunun ana tabanı IC platformdan dönen roller ve emoteler üzerinedir. Bunların ne işe yaradığını ve anlamlarını belirteceğim. Öncelikle IC ve OOC olmak üzere iki kavramımız bulunmaktadır. IC, In Character yani oyun içinde karakterimizin ağzından konuştuğumuz platformdur. “T” tuşuna bastığımızda yazacağımız her şey (kodlar ve bazı durumlar hariç) IC yani karakterimizin ağzından çıkan sözler kapsamına girmektedir. OOC ise oyun dışı yani günlük hayatımızdan bahsettiğimiz yerdir. OOC’nin anlamı Out Of Character yani karakter dışı anlamına gelmektedir. Genelde bu kanal PM (Özel Mesaj) ya da “T” ye bastıktan sonra “/b [Mesaj]” şeklinde ya da direkt “B” tuşuna basarak da iletişime geçirebiliriz. “B” kanalı genellikle bir sorunumuz olduğunda admin çağırdığımızda yanımıza bir admin geldiğinde konuşulur. Diğer gibi sunucularda durduk yere “B” kanalı yasaktır. Belli bir hapis cezası vardır.

Sıra şimdi emoteye geldi. Emote ise “T” kanalına yazdığımız “/me [Eylem]“, “/do [Durum]” dan oluşmaktadır. Öncelikle “/me” emotesiyle başlayalım. Bu emote yaptığımız bir eylemde kullanılır. Yani yerden taş almak, aracın kapısını açmak gibi. Size aşağıya örnek iki adet “/me” örneği yazayım.Örnek – 1/me sağ eliyle yerde bulunan taşı kavrar./me sağ ve sol ellerini kemerine doğru götürür ve kemerini kavrayarak sıkar.Gördüğünüz gibi, emotenizi mantıklı ve uzun tutmaya dikkat edin. Her emote de uzun olmaz fakat ne kadar detaylı tutarsanız o kadar rolünüz güzel ilerler.Şimdi de “/do” emotesine geldi sıramız. “/do” emotesi “/me” ye göre biraz daha farklı bir işleyişle işliyor. “/do” emotesinde durumumuz hakkında bilgi verilir. Yani yüz tipiniz, önünüzde oluşan bir olay, vücudunuzda yaranız varsa yaralarınız, karşıdan “/do” ile gelen sorular vb. Aşağıya iki örnek ve bir de rol örneği vereyim.Örnek – 2/do Vücudunun bel kısmında pegasus dövmesi bulunmaktadır./do Sağ cebinde cep telefonu bulunmaktadır.Gördüğünüz üzere üzerinizde bulunan bir materyali bile bu emote ile belirtebiliyorsunuz. Birde bir rol planı doğrultusunda rol örneği verelim. Önümüzde bir kaza olsun ve biz buna müdahaleye gidelim.Biz: /do Şahsın durumu nedir?Şahıs: /do Kafasını direksiyona sert çarpmasından dolayı kafası kanamaktadır.Bu da örnek bir “/do” emotesi kullanılarak oluşturulan kısa bir rol örneğiydi. Tabi rol sadece bunlarla kalmıyor. Bu rolün devamında “/me” emotesiyle araçtan indirme falan işlemlerini de kendi çizdiğiniz rol planına göre uygulayabilirsiniz.Emoteler hakkında şurayı da eklemek isterim. “/do” emotesinde sahte bir emote verirseniz ceza yersiniz. Yani üzerinizde olmayan bir şeyi “/do” dan var şeklinde gösterip “/me” emotesi ile bu rolü devam ettirmek yanlıştır ve belirli bir cezası vardır.

Şimdi sıra kurallara geldi. Oyunun tabiki çiğnendiğinde ceza yiyebileceğiniz bazı kuralları bulunmaktadır. Kuralları liste şeklinde sizlere en ince ayrıntısına kadar açıklayacağım.1 – DeathMatchRoleplay’de anlamı şuna gelmektedir. Siz gerçek hayatta yanınızdan geçen birisine, eğer tanımıyorsanız ya da aranızda bir hukukunuz yoksa durduk yere yumruk atmazsınız, onu orada hırpalamazsınız. İşte bu kuralda oyunda bununla ilgili. Oyunda sebepsiz yere ya da emote vermeden birisine eylemsel olarak saldırabilirsiniz fakat mantıksal olarak saldıramazsınız. Bu kuralı çiğnemenin belirli jail yani hapis süreleri vardır. Eğer bu işlemi daha da fazla ugularsanız ban yiyebilirsiniz.2 – Car JackingBu kuralda oyunda sahipsiz ya da oyunculardan anlaşmalı rol sergilemeden araç çalmaktır. Oyunda boş bulduğunuz aracı çalıp gidemezsiniz. Bir aracı rolsel olarak çalsanız bile onu götürdükten sonra geri getirmelisiniz. Şundan da bahsetmiyorum, emote verip adamı araçtan at kendin bin, bundan bahsetmiyorum. Oyuncu ile anlaşırsınız, rolü güzelce anlatırsınız ve karşıdaki kişi buna izin verirse rolünüzü uygularsınız. Rolünüz bittikten sonra bu aracı sahibine geri getirmek zorundasınız. Getirmezseniz jail cezası yersiniz. Bu kurala daha da uymazsanız ban yiyebilirsiniz.3 – Refuse RPOlması gereken bir rolü beğenmeyip ya da kendinizi karakterinizle birleştirip kendinizi küçük gördüğünüz durumlarda yapılan rolü kabullenmeme durumudur. Yani bu uygulanacak rolün olmaması için elden gelen her şeyin yapılmasıdır. Bu kuralda da yukarıdakiler gibi ilk yapışınızda jail, diğer uygulamalarınızda ban yiyebilirsiniz.4 – Revenge KillBu kuralda da bir rolden sonra bayıldınız ve aradan sunucuya göre değişen istenilen zaman geçmeden oyuncuya tekrar saldırma durumudur. Bu oyunda yasaktır. Kişi sizi bayılttıktan sonra belirli bir zaman geçmeli ve daha sonra ona saldırmalısınız fakat ben çok zor durumlarda kalınmadıkça saldırmayı uygun görmüyorum. İlk diplomasi yolunu denemelisiniz. Bu kuralda da ilk yapışınızda jail, diğerlerinde ban riski bulunmaktadır.5 – PowergameBu kuralı fazla açıklamama gerek yok gibi görüyordum fakat açıklayayım. Oyunda abartılı rol sergilemenizdir. Bu kuralı aşağıda vereceğim emotelerde de ne anlama geldiğini anlayacaksınız zaten
  • /me sağ eliyle dağı kaldırır ve San Francisco’ya fırlatır.
Bu ve buna benzer emoteler roleplay sunucularında yasaktır. Cezası da yukarıdakiler gibidir.6 – MetagameOyun dışından öğrenilen bilgileri oyun içine aktarmaktır. Örnek verecek olursak, oyunda kişilerin üzerinde isimleri yazmaktadır. Bu ismi okuyarak IC olarak tanışmadan ismini IC platformdan söylemektir. Bu kurala daha bir çok örnek verilebilir.7 – Fear RPKorku rolü sergilemektir. Örneğin karşınızda sizden daha yüksek sayıda kişiyle yada sizden daha güçlü bir kişiye artistlik taslayamazsınız. Bunu yaparsanız kurallardan sonra bahsedeceğim “CK” işlemi gerçekleşebilir. Ayrıca aşırıya kaçarsanız jail yiyebilirsiniz.8 – Bunny JumpingUlaşacağınız bir yere zıplayarak gitmektir. Oyunda koşmaya göre zıplayarak daha hızlı gidiliyor. Bu işlem de realizmi bozduğu için roleplay sunucularında yasaktır.9 – Retarted RPFazla uzatmadan açıklayayım, anlamı saçma rol sergilemektir.10 – IC & OOC MixingŞimdi geldik Roleplay sunucularında en çok çiğnenen kurala. Bu da Discord veya TeamSpeak gibi programlardan oyuna aktarılan bilgilerdir. Oyundaki bilgileri sadece IC yollarla diğer kişilere aktarabilirsiniz.

Şimdi de biraz da Türkiye’deki rol durumlarından bahsedelim. MTA’da rol destekli ne kadar sistem yapılabilse de, MTA’da şu anda bazı serverler ile kavga durumları oluşmuş durumdadır. Bu da oyundan aldığınız rol zevkini de etkilemektedir. MTA’da birkaç kişinin en yüksek ve tek olmak istemesi de oyuncuları bir hayli etkiliyor. SA:MP’de ise böyle bir durum yok. SA:MP’de her şey rol odaklı diyebiliriz. Tabi bazı serverler sadece para kazanmak için açıyor o da ayrı bir konu.

Şimdi de biraz CK konusuna değinelim. Oyunda CK (Character Kill) adlı bir olay bulunmaktadır. Bu olay karakterin IC olarak ölmesidir. Yani o karakteri bir daha kullanamayacağınız anlamına gelmektedir. Eğer bir karakteriniz CK olduysa yeni bir karakter açıp rollerinize devam edebilirsiniz.

Karakter isimlerini Türk Rolü olan serverlerde oynayacaksanız Türk, Amerikan Rolü olan serverlerde oynayacaksanız Rus, Amerikan, İspanyol vb. yapmalısınız. Şunu da belirteyim, Türk birisi Roleplay sunucusu açıyor diye o server Türk Rolü olmaz. Türk’lerin açtığı Amerikan Rolü sunucuları Türk Roleplay sunucularına göre daha fazla bir durumda.Oluşturacağınız karakter isimlerini buradan bakabilirsiniz.
Arrow  Youtuber  At


Anahtar Kelimeler

Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi!, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! indir, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! Videosu, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! online izle, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! Bedava indir, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! Yükle, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! Hakkında, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! nedir, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! Free indir, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! oyunu, Dev MTA / Samp RolePlay Rehberi! download


Foruma Git:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

ForumCSDark